7 nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti
Za dobu podnikání CERET Reality na realitním trhu od roku 2005 jsme získali mnoho zkušeností o které bychom se rádi s vámi podělili:
1. Prodej přes několik realitních kanceláří
Odlišná nabídková cena, různé popisy dané nemovitosti, jiná fotodokumentace - to vše na stejných inzertních portálech a plochách. Výsledkem je zmatek, nedůvěra a vyčkávání případných zájemců a v konečném důsledku zpomalení celého prodeje.
2. Prodej bez písemné dohody o zprostředkování
Realitní kancelář nemá jasně daná pravidla, protože není vázána žádnou smluvní dohodou. Majitel nemovitosti pak nemá prodej pod kontrolou. Realitní kancelář může neodborným postupem prodej nemovitosti zpomalit, nebo zcela zmrazit.
3. Neznalost právních povinností
Při prodeji nemovitosti zde vzniká celá řada rizik. Např. u podílového spoluvlastnictví jsou trochu jiná pravidla, než u klasického osobního vlastnictví. Dále je třeba u prodávaných nemovitostí prověřit veškerá omezení vlastnických práv a pokud zde jsou, tak učinit všechny kroky k jejich odstranění (věcná břemena, zástavní práva exekutorská, apod.).
4. Prodej bez dostatečné přípravy nemovitosti k prodeji
Pokud se něco zanedbá, nějaké vady či nedostatky, snižuje se tím hodnota nemovitosti. Zkušený realitní makléř zná v takových případech jednoduchou cestu k nápravě.
5. Prohlídky nemovitosti s neprověřenými zájemci
Na rozdíl od zkušeného realitního makléře, majitelé často nejsou schopni zájemce filtrovat a ani netuší, kdo se jim po nemovitosti prochází. Možné důsledky asi nemusíme popisovat. Realitní kancelář by měla mít přehled o všech zájemcích, včetně jejich totožnosti a kontaktech.
6. Nevhodná kupní smlouva
Kompletní dokumentaci u profesionálních realitních kanceláří připravuje kvalifikovaný právník. Výsledkem je vyvážená ochrana jak kupujících, tak prodávajících. V dnešní době je mnoho nemovitostí zatíženo různými právními vadami, které je potřeba identifikovat a vyřešit a proto je kvalitní právní servis velice důležitý. Navíc je třeba dbát i na to, aby byly ve smlouvách vyvážené sankce vůči oběma stranám a aby byla zajištěna případná vymahatelnost.
7. Nezajištěné platby peněz
Kauci je lepší skládat přímo na účet realitní kanceláře, než do ruky nějakého realitního makléře a to vždy na základě smluvní dokumentace (př. Dohody o rezervaci). Realitní kancelář má být schopna zajistit úschovu a bezpečné vyplacení kupní ceny prodávajícím (zajištěný úschovní účet).